programma logo
 
Studio new star art cinema. Σπάρτης & Σταυροπούλου 33, Πλ. Αμερικής
Πέμπτη 29 Μαρτίου
Εναρξη 18:00 Διαγωνιστικό Νέοι Σκηνοθέτες 65 λεπτά

18:00 Asmodeus Ασμοδαίος 22’ Σκηνοθέτης – Director Anty Vens
18:22 Bill-Μπιλ 15:10 Director - Σκηνοθέτης Tsaprouni Konstantina /Τσαπρούνη Κωνσταντίνα
18:37 Mην απομακρυνθείς -Don't be on distance 19’ Σκηνοθέτης – Director Βάιος Τσιμητράς/Vaios Tsimitras
18:56 Into the Web 7’ Director-Σκηνοθέτης Παναγιώτης Χαλακατεβάκης/Panagiotis Halakatevakis

Εναρξη 19:05 Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 78 λεπτά

19:05 NotAlone 5’ Director-Σκηνοθέτης Σωτήρης Πετρίδης Δημήτρης Τσακαλέας / Sotiris Petridis Dimitris Tsakaleas
19:10 Emoticon Man 15’ Director-Σκηνοθέτης Παναγιώτης Κουντουράς / Panagiotis Kountouras
19:25 Holy Covenant – Ιερό Σύμφωνο 08:55 Director-Σκηνοθέτης: Nikos Bibizas – Νίκος Μπίμπιζας
19:34 You – Εσύ 13’ Director-Σκηνοθέτης Srdjan Milosavljevic - Σέρτζιαν Μιλοσάβλιεβιτς
19:48 Καληνύχτα- Κalinixta 35' Director-Σκηνοθέτης Θάνος Κερμίτσης – Thanos Kermitsis

Studio new star art cinema.
Σπάρτης & Σταυροπούλου 33, Πλ. Αμερικής
Παρασκευή 30 Μαρτίου Εναρξη 18:00 Διαγωνιστικό Νέοι Σκηνοθέτες 55 λεπτά

18:00 Silent Night 05:58 Director-Σκηνοθέτης: Γεωργία Βρόσγου /Georga Vrosgou
18:06 Still Life 9:18 Director-Σκηνοθέτης: Δημήτρης Καράς / Dimitrios Karas
18:16 Giouro-Γιούρο 04:51 Director-Σκηνοθέτης: Nick Psarros/ Νίκος Ψαρρός
18:21 Η Κληρονομιά - The Will 8:28 Director-Σκηνοθέτης Σουσάνα Καλέμου/Susana Kalemou
18:30 Μάνλιχερ – Mannlicher 11:00 Director-Σκηνοθέτης Αλέξης Χατζηγιάννης / Alexis Hatzigiannis
18:41 Arena – Αρένα 10’ Director-Σκηνοθέτης Georgios Deirmentzoglou Betty Gkountani
 
Εναρξη 19:00 Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας
 
19:00 Illusion Ιλούζιον 95’ Σκηνοθέτης – Director Σάββας Καρύδας/ Savvas Karydas
 
Studio new star art cinema.
Σπάρτης & Σταυροπούλου 33, Πλ. Αμερικής
Σάββατο 31 Μαρτίου Εναρξη 18:00 Διαγωνιστικό Experimental 20 λεπτά

18:00 It 7’ Director-Σκηνοθέτης Anosia
18:08 The dream-Το όνειρο 4’ Director-Σκηνοθέτης : Stelios Karatheodorou-Στέλιος Καραθεοδώρου
18:11 Vous-ΒΟΥΣ 8:04 Director-Σκηνοθέτης Pari Antoniou- Πάρη Αντωνίου
 
Εναρξη 18:15 Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 135 λεπτά
 
18:15 Συράκος Δανάλης – Εκδρομή στο φως Syrakos Danalis – a journey to the light 75 λεπτά Director-Σκηνοθέτης Δημήτρης Γκουζιώτης Dimitris Gouziotis
19:30 Μέσω Ναυπλίου με τον Γιώργο Ρούβαλη 61 λεπτά Σκηνοθέτης – Director Γιάννης Βουλτσίδης 
 

Studio new star art cinema.

Σπάρτης & Σταυροπούλου 33, Πλ. Αμερικής

Κυριακή 1 Απριλίου Εναρξη 14:00 μέχρι 18:00

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΈΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ

 

Studio new star art cinema.
Σπάρτης & Σταυροπούλου 33, Πλ. Αμερικής
Δευτέρα 2 Απριλίου Εναρξη 18:00 Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 55 λεπτά

18:00 Ειδομένη – Idomeni 16’ Director-Σκηνοθέτης Νίκος Κουρού – Nikos Kourou
18:17 My name is Giorgos. -Με λένε Γιώργο 15:26 Director - Σκηνοθέτης: Tsaprouni Konstantina - Τσαπρούνη Κωνσταντίνα
18:32 Χίος: Υπαπαντή των βαβύλων 24’ Director-Σκηνοθέτης Εφη Ξηρού
 
Εναρξη 18:57 Διαγωνιστικό Experimental 55 λεπτά

18:57 Δυϊκές ωδίνες (σε αρνητική κύηση) - Dipole throes in negative 26:48 Director-Σκηνοθέτης: Γιάννης Δεληβέης – Yannis Deliveis
19:24 Δρόμος του ονείρου 22’ Director-Σκηνοθέτης Μπλάγκου Γεωργία
19:47 I am just trying to say that I love life 6 Director-Σκηνοθέτης Γιώργος Ευθυμίου

Εναρξη 20:00 Ταινίες από το EDGE HILL UNIVERCITY

Studio new star art cinema.
Σπάρτης & Σταυροπούλου 33, Πλ. Αμερικής
Τρίτη 3 Απριλίου Εναρξη 18:00 Διαγωνιστικό Νέοι Σκηνοθέτες 94 λεπτά

18:00 Τα γεμιστά/ Salted 14:49 Director-Σκηνοθέτης Γιάννης Μπλέτας/Giannis Bletas
18:15 Ωραίες Πεταλούδες – Splendid Butterflies 15’ Director-Σκηνοθέτης Έλενα Δεμέστιχα – Εlena Demesticha
18:30 benigni exaggerated 27:27 Director-Σκηνοθέτης Μichail Langas
18:57 Επιχείρηση Πανελλήνιες/Mission Panellinies 37’ Director-Σκηνοθέτης Κώστας Σπανουδάκης
19:30 Video Dance Don’t Wake, Eurydice 16 Director-Σκηνοθέτης Γιώργος Ευθυμίου
19:47 Αφιέρωμα Νέος Γερμανικός Κινηματογράφος (experimental) 46 min
 
Studio new star art cinema.
Σπάρτης & Σταυροπούλου 33, Πλ. Αμερικής
Τετάρτη 4 Απριλίου Εναρξη 18:00
 
Αφιέρωμα Νέος Γερμανικός Κινηματογράφος μεσαίου μήκους μυθοπλασία 50 λεπτά

Αφιέρωμα Νέος Γερμανικός Κινηματογράφος μεγάλου μήκους ντοκιμαντέρ 90 λεπτά

programma logo

 

Αλκυονίς New Star Art Cinema Ιουλιανού 42, Αθήνα
Πέμπτη 29 Μαρτίου Αλκυονίδα Διαγωνιστικό Νέοι Σκηνοθέτες διάρκεια 96 λεπτά
Ωρα έναρξης: 21:00

21:00 Ἔλλη/Ellie 08:44 Director-Σκηνοθέτης: Μιλτιάδης Χρηστίδης/Miltiades Christides
21:09 Humphrey 28:36 Director-Σκηνοθέτης Στέφανος Γκέκας / Steven Gekas
21:37 Meatballs – Σουτζουκάκια 14’ Director-Σκηνοθέτης: Chrys Barmpas – Χρυσόστομος Μπάρμπας
21:52 Η Ζωή Μετά / The After life 17:12 Director-Σκηνοθέτης: Χρήστος Σαγιάς / Christos Sagias
22:09 Το Μανάβικο /The Grocery Store 13:20 Director-Σκηνοθέτης Μιχάλης Μαθιουδάκης – Michalis Mathioudakis
22:22 Unattended Item 13:14 Director-Σκηνοθέτης Φίλιππος Βοκοτόπουλος /Filippos Vokotopoulos
22:35 Αφιέρωμα στο Νέο Γερμανικό σινεμά (Μικρού Μήκους) διάρκεια 29 λεπτά Οι ταινίες προβάλλονται με αγγλικούς υπότιτλους


Αλκυονίς New Star Art Cinema Ιουλιανού 42, Αθήνα
Παρασκευή 30 Μαρτίου Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 60 λεπτά
Ωρα έναρξης: 21:00
 
21:00 Εgeo / Η θάλασσα για μένα 13.23 Director-Σκηνοθέτης Vicky Markolefa – Bastian Fischer
21:14 Feeling of a home 26min Director-Σκηνοθέτης Io Chaviara / Michalis Kastanidis - Ηω Χαβιαρα / Μιχάλης καστανίδης
21:40 JEAN 19’ Director-Σκηνοθέτης Τζούλια Σπυροπούλου/ Julia D. Speropoulos
 
Εναρξη 22:00 Διαγωνιστικό Animation 23 λεπτά
 
22:00 Ίσως είμαι εγώ/Maybe it's me 6:08 Director-Σκηνοθέτης Dimitris Simou/Δημήτρης Σίμου
22:07 What if Newton was an ant? 0: 52 Director-Σκηνοθέτης Vangelis Karadimas/Βαγγέλης Καραδήμας
22:09 Tokei Maru 15’ Director-Σκηνοθέτης Ζάχος Σαμολαδάς/ Zachos Samoladas
Εναρξη 22:25 Αφιέρωμα στο Νέο Γερμανικό σινεμά ( animation) 14 λεπτά
 
Εναρξη 22:40 Διαγωνιστικό Video Art 16 λεπτά
 
22:40 Involuntary Movements 3’ Director-Σκηνοθέτης: Angelica Rueda
22:45 παράλληλα κελιά /parallel cells 04.45 Director-Σκηνοθέτης Thanasis Panou/Θανάσης Πάνου
22:51 Τα φαντάσματα του Μορέλ 6.28 Director-Σκηνοθέτης Marina Provatidou/Μαρίνα Προβατίδου
22:57 unvoiced 1.53 Director-Σκηνοθέτης Olga Bacopoulou / Όλγα Μπακοπούλου
 
Αλκυονίς New Star Art Cinema Ιουλιανού 42, Αθήνα
Σάββατο 31 Μαρτίου Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας Διάρκεια:108 λεπτά
Ωρα έναρξης: 21:00

21:00 Blue-Grey 15΄ Director-Σκηνοθέτης Laëtitia Martinucci
21:15 Cartas Ciegas 14:43 Director-Σκηνοθέτης Angel Jaquem
21:30 From on high 7:44 Director-Σκηνοθέτης: Dawn Westlake
21:38 Heimlich 19:17 Director-Σκηνοθέτης Kostas Bakouris / Κώστας Μπακούρης
22:00 Hurting a pigeon - Χτυπώντας ένα περιστέρι 12:11 Director-Σκηνοθέτης: Fanis Topsachalidis - Φάνης Τοψαχαλίδης
22:13 Maniera Greca 13 Director-Σκηνοθέτης Κυρηναίος Παπαδημάτος/Kyrinaios Papadimatos
22:26 Memento Mori 26' Director-Σκηνοθέτης Andreas Samaras/Ανδρέας Σαμαράς

Αλκυονίς New Star Art Cinema Ιουλιανού 42, Αθήνα
Κυριακή 1 Απριλίου Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ
Ωρα έναρξης: 21:00
 
21:00 The Fire, a Fowl and an (Un)Forgotten Past 12:20 min Director-Σκηνοθέτης Jürgen Ellinghaus
21:13 With open wings / Με ανοιχτά φτερά 22’ Director-Σκηνοθέτης Vivian Papageorgiou / Βίβιαν Παπαγεωργίου
21:35 Θυμάμαι 25’ Director-Σκηνοθέτης Menelaos Kirlidis / Μενέλαος Κυρλίδης
 
Εναρξη 22:00 Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους
 
22:00 Scrappy 4:17 Director-Σκηνοθέτης: Dawn Westlake
22:05 Το Εισιτήριο 17' Director-Σκηνοθέτης Χάρης Σταθόπουλος / Haris Stathopoulos
22:23 The Winkles 24 min Director-Σκηνοθέτης Alice Vial
22:47 Ειδική Προβολή however.from now on 04.35 Director-Σκηνοθέτης Θανάσης Πάνου/Thanasis Panou Μουσική-Σύνθεση-Ερμηνεία Λένα Πλάτωνος

Αλκυονίς New Star Art Cinema Ιουλιανού 42,Αθήνα
Δευτέρα 2 Απριλίου Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 52 λεπτά
Ωρα έναρξης: 21:00

21:00 9023 8’ Director-Σκηνοθέτης – Σωτήρης Πετρίδης Τάνια Ναναυράκη / Sotiris Petridis Tania Nanavraki
21:08 I Saw a Man Falling - Είδα έναν άντρα να πέφτει 2:55 Director-Σκηνοθέτης Antonis Kyritsanis-Αντώνης Κυριτσάνης
21:11 Initiation 14:58 Director-Σκηνοθέτης: Dimitris Andjus/Δημήτρης Αντζους
21:26 Stuff in the basement 8:16 Director-Σκηνοθέτης Καλέμος Βασίλης / Kalemos Vasilis
21:34 The debt-Το χρέος 08:32 Director-Σκηνοθέτης: Vangelis Papadiochos-Βαγγέλης Παπαδιόχος
21:43 The last dinner 9 Director-Σκηνοθέτης Dimitris Soukos/Δημήτρης Σούκος
 
Εναρξη 21:52 Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 70 λεπτά
 
21:52 Sacred Teardrops - Το δάκρυ της Παναγίτσας 22.40 Director-Σκηνοθέτης: Στάμος Προύσαλης
22:15 Pro Shamiram 47 Director-Σκηνοθέτης Mariam Ohanyan


Αλκυονίς New Star Art Cinema Ιουλιανού 42, Αθήνα 
Τρίτη 3 Απριλίου 
 
19:00 Αφιέρωμα στο Νέο Γερμανικό σινεμά (Μικρού Μήκους) διάρκεια 60 λεπτά Οι ταινίες προβάλλονται με αγγλικούς υπότιτλους
 
Εναρξη:21:00 Βουβή ταινία The Passion of Joan of Arc (1928)- Carl Dreyer Με συνοδεία ζωντανής μουσικής από την Corniza (Κρυσταλλία Θεοδώρου)
 
Εναρξη 23:00 Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους 37 λεπτά
 
23:00 mum, i’m back – μαμά, γύρισα 5’ Director-Σκηνοθέτης Dimitris Katsimiris/ Δημήτρης Κατσιμίρης
23:05 Meatmachine – Κρεατομηχανή 15΄ Director-Σκηνοθέτης : Kiriakos Anastasiou /Κυριάκος Αναστασίου
23: 20 Γείτονες/Neighbors 17:17 director-σκηνοθέτης konstantina palli/Κωνσταντίνα Πάλλη
23:37 Αφιέρωμα στο Νέο Γερμανικό σινεμά 60 λεπτά Μυθοπλασία Οι ταινίες προβάλλονται με αγγλικούς υπότιτλους
 
Αλκυονίς New Star Art Cinema Ιουλιανού 42, Αθήνα
Τετάρτη 4 Απριλίου
21:00 Τελετή λήξης- Βραβεύσεις

Go to top