programma 8 aidff

Studio new star art cinema. Σπάρτης & Σταυροπούλου 33, Πλ. Αμερικής

Πέμπτη 11 Απριλίου

 Νέοι Σκηνοθέτες  61min Έναρξη ώρα 21:00 

  • 21:00 Anker-Η Άγκυρα, 09΄18΄΄, Μιχάλης Γαλανόπουλος, Denmark/Greece-Δανία/Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα 
  • 21:10 Πολυέλαιος / Chandelier, 9΄ 50΄΄, Antonis Glaros/Αντώνης Γλαρός, Greece/ Ελλάδα
  • 21:20 Οι εξομολογήσεις ενός μουσικού | Confessions of a singing freak, 08΄21΄΄, Stathis Papadimitriou | Στάθης Παπαδημητρίου, Ελλάδα | Greece, Premiere-Πρεμιέρα
  • 21:29 Κυκλάμινο / Cyclamen, Βέλκο-Velko. 8΄38΄΄ Ελλάδα-Greece
  • 21:38 Η Ερήμωση – Desolation, 9΄, Θωμάς Γιαννάκης - Thomas Giannakis, Ελλάδα -Greece
  • 21:47 Χρυσόψαρο / Goldfish, 14΄ 21’’, Γιώργος Αγγελόπουλος/ Yorgos Angelopoulos, Ελλάδα/ Greece
  • 22:00 Θα τα καταφέρω / I'll succeed, 2΄52΄΄, Μιλτιάδης Γρέκος, Ελλάδα / Greece, Premiere-Πρεμιέρα
  • 22:03 Απίθανη Δευτέρα / Impossible Monday, 9΄23΄΄, Γεωργία Βρόσγου. Ελλάδα

 

Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 61min Έναρξη ώρα 22:10 

  • 22:10 Εξόριστος Ποιητής / A Poet In Exile, 7,’ Pavlos Tripodakis / Παύλος Τριποδάκης, Greece – Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα
  • 22:17 Fake News, 15΄, Δημήτρης Κατσιμίρης / Dimitris Katsimiris, Ελλάδα/Greece
  • 22:30 Figaro, 06΄, Δημήτρης Άντζους / Dimitris Andjus, Ελλάδα / Greece, Premiere-Πρεμιέρα
  • 22:36 Fire, 13 min, Maria Shulgina, Russia / Ρωσία Premiere-Πρεμιέρα 
  • 22¨50 Maelstrøm, 3΄, Carlos Gómez-Trigo, Spain, Greek premiere
  • 22:53 Metaslash, 3’, Σωτήρης Πετρίδης και Δημήτρης Τσακαλέας/Sotiris Petridis and Dimitris Tsakaleas, Ελλάδα / Greece
  • 22:56 My Stavroula, 13΄40΄΄, Κώστας Κολημένος / Kostas Kolimenos, Ελλάδα Greece

 Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 64min Έναρξη ώρα 23:10 

  • 23:10 5 Minutes Silence,11΄, Δημήτρης Αργυρίου, Ελλάδα / Greece
  • 23:20 Break, Break, Break, 3’ 56’’, André Almeida Rodrigues, Portugal Premiere-Πρεμιέρα
  • 23:24 Fourth Wall - Τέταρτος Τοίχος, 10', Gkotsis Dimitris – Γκότσης Δημήτρης, Greece – Ελλάδα
  • 23:34 New Era- Νέα Εποχή, 11΄34’’, Peggy Zouti- Πέγκυ Ζούτη, Greece-Ελλάδα
  • 23:45 One of us, 14΄10΄΄ Eduard Boolgar, Russia, Premiere-Πρεμιέρα
  • 23:49 Remains (Ίχνη), 42’, Ειρήνη Χατζή, Εμμανουέλα Κυριακοπούλου, Ελλάδα

 

 Video Art  11min 24:00

  • 24:00 “Cages 2018” 5΄2΄΄, Σοφία Λιάρου, Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα
  • 24:05 Tracce Nascoste (Hidden Tracks), 5΄, Filomena Rusciano, Italy Premiere-Πρεμιέρα
  • 24:10 Passing, 1΄, Bouge Alexandra, France, Premiere-Πρεμιέρα

 

Πληροφορικό Ντοκιμαντέρ 24 λεπτά ώρα έναρξης 24:11

  • 24:11 Title- Taxonomy 101, 24΄, John Bunyui Njabi, Καμερούν / Cameroon, Πρεμιέρα/ Premiere

 

programma 8 aidff 

Παρασκευή 12 Απριλίου

 Νέοι Σκηνοθέτες 115min ώρα έναρξης 21:00

  • 21:00 Live, 1΄ Βασίλης Σταυρόπουλος, Ελλάδα
  • 21:01 One Way Ticket, 20΄, Ελλάδα/Greece, Βασίλης Μιχαλαριάς/Vasilis Michalarias
  • 21:21 Opposites Attract, 17΄33΄΄, Greece, Georgios Soumelidis, Premiere-Πρεμιέρα
  • 21:38 Resolution – Απολογισμός, 22΄52΄΄, Greece – Ελλάδα, Dimitris Asproloupos - Δημήτρης Ασπρολούπος
  • 22:00 ΣΟΣΙΑΛ-SOCIAL, 8ΛΕΠΤΑ-8MINS, ΕΛΛΑΔΑ-GREECE, ΝΑΙ, KAΡΑΝ ΠΡΑΣΣΕΡ-KARAN PRAHSAR
  • 22:08 ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ/ SPECIAL TASTES, 25΄, ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΓΚΟΤΣΗΣ, ΕΛΛΑΔΑ
  • 22:30 Check In, 20 ΄, Κωνσταντίνος Στραγαλινός, Ελλάδα

 Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 64min έναρξη 22:50

  • 22:50 Title-Τίτλος Newstria, 24΄,Ελλαδα , ΚΩΣΤΑΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ /KOSTAS STAMATOPOULOS
  • 23:14 Kırmızı Battaniye/Red Blanket, 19΄55, Erol Çelik, Turkey Premiere-Πρεμιέρα
  • 23:34 Title-Τίτλος THE CORNFIELD (La Parcelle) 20 minutes, France / Belgium
  • Premiere-Πρεμιέρα Director-Σκηνοθέτης Michaël Guerraz

Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 33min έναρξη 23:54

  • 23:54 The Last Fisherman – Ο Τελευταίος Ψαράς, 12΄ Μπαστιαν Φίσερ, Βίκυ Μαρκολέφα / Bastian Fischer, Vicky Markolefa, Greece – Ελλάδα
  • 24:06 The Seagull, 20΄43΄΄, Manne, Armenia Premiere-Πρεμιέρα

8aidff2

Σάββατο 13 Απριλίου

Αφιέρωμα με θέμα την «Ισότητα των δύο φύλων, Δομές υποστήριξης γυναικών», θα πραγματοποιηθεί στα πλαίσια του 8ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας /Athens International Digital Film Festival AIDFF

Ώρα 14:00- 18:00

Κινηματογράφος Studio New Star Art Cinema,

 programma 8 aidff

Κυριακή 14 Απριλίου ώρα έναρξης 21:00

 Νέοι σκηνοθέτες 52min ώρα έναρξης 21:00

  • 21:00 The Bureaucrat - Ο Γραφειοκράτης, 19΄13΄΄, Dimitrios Karas - Δημήτρης Καράς, Greece – Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα
  • 21:20 The Gun-Το Όπλο, 5΄, Παναγιώτης Γλυνός/Panagiotis Glynos, Ελλαδα/Greece
  • 21:25 Η γυναίκα στο δωμάτιο – The woman in the room, 16΄, Ρωμανός Παπαϊωάννου, Ελλάδα - Greece
  • 21:45 Wiski, 11΄ Panos Katsimperis, Greece/ Ελλάδα

 video dance ώρα έναρξης 21:50

  • 21:50 Pooling, 4΄5΄΄, Dawn Westlake, USA, Spain, European premiere!

 animation 13min

  • 21:55 Lonely monster goes out, 7΄3΄΄, Ivan Maximov, Russia, Premiere-Πρεμιέρα
  • 22:03 The Last Cruise, 01:24, Uzbekistan, Hristina Belousova, National Premiere
  • 22:05 War For Keyboard Warriors, 3min, Lam Can-zhao, China,Premiere-Πρεμιέρα
  • 22:08 Wizard Garden, 1’10’’, Jeanne Stern, USA, Europe Premiere

 Ντοκιμαντέρ 49min 22:15

  • 22:15 One of us, 14 ΄10 ΄΄, Eduard Boolgar, Russia, Premiere-Πρεμιέρα
  • 22:30 The Lone Wolf Odyssey, 35΄16΄΄, Lee Anduze, USA/Greece Premiere-Πρεμιέρα

 Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους 90min 22:50

  • 22:50 Το Αστέρι των Χριστουγέννων: Ο Ανίκητος Ήλιος; / The Christmas Star: Sol Invictus?, 90΄, Γρηγόρης Καραντινάκης – Grigoris Karantinakis, Ελλάδα, Ιταλία, Αίγυπτο, Αγγλία – Greece, Italy, Egypt, England, Premiere/ Πρεμιέρα

 programma 8 aidff

Δευτέρα 15 Απριλίου

 Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 101min ώρα έναρξης 21:00

  • 21:00 The Graffiti, 9΄30΄΄, Aurélien Laplace, France/ Γαλλία Premiere/ Πρεμιέρα
  • 21:10 The Meeting, 11΄53΄΄ Αλέξανδρος Πιττίδης, Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα
  • 21:22 The Sea swells, 16΄, Amir Gholami, Iran Premiere/ Πρεμιέρα
  • 21:37 TNT Boxerstory, 19΄42΄΄, Mark Gerstorfer, Austria Premiere/ Πρεμιέρα
  • 21:58 Tutu & Pointes, 12΄45΄΄, Ήρια Πιζάνια, Ηνωμένο Βασίλειο, Ελληνική πρεμιέρα
  • 22:10 Title-Τίτλος ΤΑΜΑ/TAMA, 17΄50΄΄, Γιάννης Μπλέτας/ Giannis Bletas, Eλλάδα
  • 22:28 Difference, 14΄, Ali Asadollahi, Iran/Ιράν Premiere/ Πρεμιέρα

 Πληροφορικό Ντοκιμαντέρ 104 λεπτά ώρα έναρξης 22:45

  • 22:45 CITIZENS, 16΄6΄΄, Panagiotis Athinaios, Greece
  • 23:02 Lend An Ear, 51’, Τσιλοχρήστου Ξένια, Ελλάδα
  • 23: 53 “Missing words”,13΄40΄΄, Aris Zisimatos Άρης Ζησιμάτος, Greece – Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα
  • 24:07 Γουρουνοχαρά – Pig Joy, 30΄, Θωμάς Γιαννάκης - Thomas Giannakis, Ελλάδα – Greece, Premiere-Πρεμιέρα

 programma 8 aidff

Τρίτη 16 Απριλίου

 Πληροφοριακό Μυθοπλασίας 52min ώρα έναρξης 21:00

  • 21:00 2 Missed Calls, 11΄33΄΄, Abhilash Shetty, India, Premiere-Πρεμιέρα
  • 21:12 Hands and Wings,17΄59΄΄, Sungbin BYUN, South Korea Premiere/ Πρεμιέρα
  • 21:30 Ένας καυγάς, 2΄26΄΄, Γιώργος Μεταξιώτης, Ελλάδα Premiere/ Πρεμιέρα
  • 21:32 Terra incognita, 13΄25΄΄, Anty Vens, ΕΛΛΑΔΑ- GREECE
  • 21:45 The mistake-Το λάθος, 6’, Vangelis Papadiochos-Βαγγέλης Παπαδιόχος, Greece-Ελλάδα

 Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 52min ώρα έναρξης 21:51

  • 21:51 Title-Τίτλος Γιούμπι/Yubi, 50΄, Τζούλια Σπυροπούλου/Julia Speropoulos, Ελλάδα, Αθηναική /Athens Premiere/ Πρεμιέρα

 Πειραματικές - Experimental 27min ώρα έναρξης 22:40

  • 22:40 Awakening, 4΄56΄΄, Valerii Vachegin (Chartkov), Maria Grishanina, Russia, Premiere-Πρεμιέρα
  • 22:45 Impulse, 7΄30΄΄, Δημήτρης Αργυρίου. Greece|China|Germany, Premiere-Πρεμιέρα
  • 22:53 Into the jungle, 2΄, Rizal Karim, Malaysia / Sweden, Premiere-Πρεμιέρα
  • 22:55 Να Γυρίζεις – Returning, 4΄, Κωνσταντίνος Τσιόδουλος – Konstantinos Tsiodoulos, Ελλάδα – Greece
  • 22:59 The Wind Shakes The Chains, 9’37”, Iman Rezaei, Iran, world Premiere

 Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας ώρα έναρξης 23:10

  • 23:10 Μια Νύχτα στην Κόλαση(A Night in Hell), 82’, Νίκος Κουρού - Nikos Kourou, Ελλάδα Greece, Φεστιβαλική /Festival Premiere-Πρεμιέρα

Από τις 11 μέχρι 16 Απριλίου  Στο φουαγιέ οι θεατές του κινηματογράφου Studio new star art cinema θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη Σχολή Πολυμέσων του Σικάγο και ταινίες από το Edge Hill Univercity.

Water Time Bomb John Bunyui Njabi 3min

Winter Sun Jeanne Stern USA 4

Καθ’ όλη τη διάρκεια των προβολών του φεστιβάλ θα τρέχει μία διαρκής προβολή από τις 21:00 -00:00

Ολες οι ταινίες απο όλες τις κατηγορίες συμμετέχουν για τα δύο βραβεία κοινού

Go to top