awards10

AWARDS

10th Athens International Digital Film Festival  AIDFF

10ο Διεθνές Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας AIDFF

Βραβείο μεγάλου μήκους μυθοπλασίας /Award Feature film

Il diritto alla felicità  του Claudio Rossi Massimi από την Ιταλία

Τιμητική διάκριση μεγάλου μήκους μυθοπλασίας / Honorary Distinction Feature film

Dissolved  του Θοδωρή Βουρνά  από την Ελλάδα/  Thodoris Vournas Disolved

 

Διεθνές Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους ντοκιμαντέρ                                                             International Documentary Feature Competition

Βραβείο Καλύτερο ιστορικό ντοκιμαντέρ (Καραϊσκάκης) του Νίκου Παπακώστα

Best historical documentary  Karaiskakis  Nikos Papakostas

Honorary Distinction Historical documamntery Ismini Sakeralopoulou / Τιμητική Διάκριση  στο Ιστορικό ντοκιμαντέρ (Δικαίωση) Vindication 3368 τηςΙσμήνηςΣακελαροπούλουαπότηνΕλλάδα

Τιμητική διάκριση στο ντοκιμαντέρ μικρού μήκους Έξοδος του Θωμά Σιδέρη/ Honorary Distinction short documenatry

Τιμητική διάκριση Επιστροφή στην κανονικότητα  του Κώστα  Κολημένου / Honorary Distinction s  feature documentary Kostas kolimenos

 

Ecological and Scientific films - Πανόραμα Οικολογικών και επιστημονικών ταινιών Πανόραμα κοινωνικής ευαισθητοποίησης

Βραβείο  Displaced  του Victor van Aswegen από την νότιο Αφρική / Ecological and Scientific films Displaced  του Victor van Aswegen from Africa

Honorary Distinction  Τιμητική διάκριση στο Nature's secret mechanisms του Dmitry Vasiliev από την Ρωσία /from Rusia

 

Διεθνές Διαγωνιστικό ταινιών Video Art - International Video Art Film Competition

Βραβείο  Otonashi   του Martin Gerigk από την Γερμανία/ Best Video Art

Τιμητική Διάκριση / Honorary Distinction Video Art

Πρόσφυγες μέσα από τα μάτια του ποιητή της Γεωργίας Μπλάγκου από την Ελλάδα/  Reugees,through the eyes of the poet by Georgia Blagou

Closet  της Diana Chemeris  από την Ελλάδα/ / Honorary Distinction Video Art

Noisy, Violent, Streams of Silence  by Christopher T Bianchi από την Αμερική/from Usa

 

Διεθνές Διαγωνιστικό ταινιών Κινουμένων Σχεδίων                                                                  International Animation Film Competitio

Βραβείο Πάτα Γερά στα Σύννεφα / Keep Your Feet on the Clouds  της  Ελένης Λαζαρίδη από την Ελλάδα  /Best Animation by Eleni Lazaridi

MANGA Girls   των Yuki Kedoin, Takashi Okado  από την Ιαπωνία / from Japan

Τιμητικές Διακρίσεις / Honorary Distinction

The Ideal Other’ – ‘Ο Ιδανικός Άγνωστος Άλλος  του  Δημήτρη Πατρίκιου από την Ελλάδα by Dimitri Patrikios

Elles της Mélanie Saint-Germain από τον Καναδά /from Canada

 

Διεθνές Διαγωνιστικό ταινιών χορού - International Dance Film Competition

Βραβείο Memory of the Forgotten by Marta Arjona   από την Ισπανία

Τιμητική Διάκριση / Honorary Distinction

Toporzel by Iwona Pasińska  από την Πολωνία /from Poland  Honorary Distinction

 

Διεθνές Διαγωνιστικό ταινιών Πειραματικές - International Experimental Film Competition

Βραβείο /awards

Split Apart  Ζίνα Παπαδοπούλου  Πέτρος Παπαδόπουλος από την Ελλάδα /Best Experimental Split Apart

Τιμητική Διάκριση / Honorary Distinction

Joyful   Simantini Chakraborty  από την Αμερική /from Usa  Honorary Distinction

 

Διεθνές Διαγωνιστικό ταινιών Νέοι Σκηνοθέτες - International Film Competition Young Directors

Βραβείο Ευγενίας Χατζίκου  Flik Flok  της Αγγελικής Παρδαλίδου  / Best New Directors by Aggeliki Pardalidou (award Eygenia Hatzikou

White Nights  Andrea Popovic  Switzerland

Βραβείο Νέοι Σκηνοθέτες Beauty   θάνος Λυμπερόπουλος  New directors Award Thanos Lyberopoulos

Τιμητική Διάκριση / Honorary Distinction

Βιολέτα   Φοίβος Ήμελλος / Violeta Foivos Imelos

Mental Breakdown  Στάθης Παπαδημητρίου/ Stathis papadimitriou

Just Like Water  Μάνος Τριανταφυλλάκης   / Manos Triantafyllakis

Zenith   Πέτρος Λουλές / Petros Loules

The Shadows Inside Me   Διγενής-Γεώργιος Πορφύρης  / Digenis-Georg Porfyris

 

Διεθνές Διαγωνιστικό Μικρού Μήκους Μυθοπλασία - International Feature fiction short film competition

Βραβείο /Award Amissa Anima  Tatiana Doroshenko  Australia /Αυστραλία

Βραβείο /Award beef stew  Μοσχαράκι Κοκκινιστό Νίκος Καλλιπολίτης από την Ελλάδα Nikos Kallipolitis /

Τιμητική Διάκριση / Honorary Distinction

The  corona diaries Δημήτρης Γκουζιώτης – Γιώργος Παπαβασιλείου / Jorgo Papavassiliou & Dimitris Gouziotis

The present  Ursula Marini από την Βραζιλία

Go to top