programma logo

Honorary Distinctions / Τιμητικές Διακρίσεις

Τιμητική διάκριση Ευγενίας Χατζίκου στην ταινία Έλλη  του Μιλτιάδη Χρηστίδη

“Evgenia Xatzikou”  Honorary Distinction for the film “Ellie”, directed by Miltiadis Christidis

Τιμητική Διάκριση στην ταινία Μαμά Γύρισα του Δημήτρη Κατσιμίρη

Honorary Distinction for the film Mom Ι' m Back, directed by Dimitris Katsimiris

Τιμητική Διάκριση στο ντοκιμαντέρ Jean της Τζούλιας  Σπυροπούλου

Honorary Distinction for the documentary Jean, directed by Julia D. Speropoulos

Τιμητική Διάκριση στην ταινία Καληνύχτα του Θάνου Κερμίτση

Honorary Distinction for the movie Kalinixta, directed by Thanos Kermitsis

Τιμητική Διάκριση στην πειραματική ταινία ΒΟΥΣ της Πάρη Αντωνίου

Honorary Distinction for the experimental film VOUS, directed by Pari Antoniou

 

New Directors Award -Βραβείο Νέοι Σκηνοθέτες

Τα γεμιστά του Γιάννη Μπλέτα  / Salted, by Giannis Bletas

Humphrey του Στέφανου Γκέκα / Humphrey by Stefanos Gekas

 

Awards Fiction Section -Βραβεία Μυθοπλασίας

Βραβείο Σκηνογραφίας Ενδυματολογίας στην Μαρία Καραθάνου για την ταινία Maniera Greca του Κυρηναίου Παπαδημάτου

Stage Design Award to Maria Karathanou for the film Maniera Greca, directed by Kirineos Papadimatos

Βραβείο μουσικής σύνθεσης στον Γιάννη Βάρδα για την ταινία Γείτονες της Κωνσταντίνας Πάλλη

Music Composition Award to Yannis Vardas for the the film Neighbors, directed by Konstantina Palli

Βραβείο Φωτογραφίας στον Πέτρο Αντωνιάδη για την ταινία Heimlich του Κώστα Μπακούρη

Photography Award goes to Petros Antoniadis for the film Heimlich directed by Kostas Bakouris

Βραβείο Αντρικής Ερμηνείας στον Μάκη Παπαδημητρίου για την ταινία Heimlich του Κώστα Μπακούρη

Best Actor Award goes to the actor Makis Papadimitriou for the film Heimlich directed by Kostas Bakouris

Βραβείο γυναικείας ερμηνείας στην Δήμητρα Σύρου για την ταινία το Εισιτήριο Χάρης Σταθόπουλος

Best Actress Award to the actress Dimitra Syrou for the film The Ticket directed by Xaris Stathopoulos

Βραβείο Σκηνοθεσίας στον Χάρη Σταθόπουλο για την ταινία το Εισιτήριο

Best Direction Award goes to the director Xaris Stathopoulos for the film The Ticket

 

Animation Award -Βραβείο Animation

Βραβείο animation στην ταινία ΤΟΚΕΙ ΜΑΡΟΥ του Ζάχου Σαμολαδά

Animation Award for the film TOKEI MARU directed by Zahos Samoladas

 

Documentary Awards-Βραβεία Ντοκιμαντέρ

Θυμάμαι  του Μενέλαου Κυρλίδη

I Remember, directed by  Menelaos Kyrlidis

Feeling Of A Home από τους Μιχάλη Καστανίδη / Ηώ Χαβιαρά

Feeling Of A Home, directed by   Michalis Kastanidis/Io Chaviara

Audience award -Βραβείο Κοινού

ΑΡΕΝΑ, Μπέττυ Γκουντάνη Γεώργιος Δεϊρμεντζόγλου

ARENA, directed by Betty Gkountani- Georgios Deirmentzoglou

 

International Awards Fiction - Βραβεία Διαγωνιστικό Διεθνές Τμήμα μυθοπλασίας

1ο Βραβείο καλύτερης ταινίας   BLIND LETTERS (CARTAS CIEGAS)  του Ángel Jaquem από την Ισπανία

1st Best Movie Award goes to BLIND LETTERS (CARTAS CIEGAS), directed by Ángel Jaquem from Spain

2ο Βραβείο καλύτερης ταινίας  The winkles της σκηνοθέτιδας  Alice Vial από την Γαλλία

2ond Best Movie Award goes to The winkles , directed by Alice Vial from the France

3ο Βραβείο Kαλύτερης Ταινίας στην ταινία Scrappy από την σκηνοθέτιδα  Dawn Westlake από τις Ηνωμένες Πολιτείες

3rd Best Movie Award goes to the Scrappy,  directed by Dawn Westlake from USA

Best Documentary -Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

Pro Shamiram της σκηνοθέτιδας Mariam Ohanyan από την Αρμενία

Pro Shamiram, directed by  Mariam Ohanyan from Armenia

Go to top